21. 6. 2015

Chlapi na mateřské/Dads on parental leave

Napadlo vás někdy jaké by to bylo, kdyby na rodičovské dovolené zůstal chlap? Nebo je ten váš s dětmi doma a vás by zajímalo, co se doma děje, když se za vámi ráno zavřou dveře?

Švédský fotograf Johan Bävman nafotil sérii fotografií s názvem "Swedish Dads" (Švédští tátové). Ve Švédsku mají rodiče nárok na celkem 480 dní placené rodičovské dovolené, z nichž 60 dní si musí vybrat otec, jinak jsou ztracené.

Bävman vymyslel tento projekt, když on sám zůstal doma se synem a zjišťoval, proč muži zůstali doma s dětmi a co jim to přináší.


Johan (38, Product Developer) byl na rodičovské dovolené 9 měsíců s každým ze svých tří dětí, stejně jako jeho partnerka. Říká, že finanční ztráta způsobená tím, že šel na rodičovskou, za to určitě stála. Jako táta získal důvěru, porozumění vůči své partnerce a silnější vazby k dětem.


Ola (41, nákupčí) je na rodičovské dovolené se synem Gustavem 8 měsíců. Podle něj by měl stát poskytovat lepší informace ohledně výhod, které přináší rodičovská dovolená oběma rodičům. Tvrdí, že je to skutečný dar mít možnost vytvořit si s dětmi tak silné emoční vazby. A rodičovskou si podle něj musíte zkusit, abyste věděli, co ztrácíte, když se rozhodnete pracovat.


Ingemar (37, IT Consultant) je na rodičovské dovolené 9 měsíců s ročním synem. Předtím byl také 9 měsíců na rodičovské dovolené se starším synem. Říká, že to pro něj bylo jednoduché rozhodnutí jít na rodičovskou. I když v jeho zaměstnání dominují muži, zaměstnavatel ho podporoval, aby si vzal rodičovskou dovolenou. Říká, že být dobrý rodič také znamená vypořádat se s každodenními povinnostmi a výzvami. Rodičovská dovolená mu přinesla mnoho štěstí a lepší porozumění potřebám svých  dětí.

Chcete-li si prohlédnout všechny fotky a přečíst si, co si tátové na rodičovské myslí, což vám vřele doporučuji, zkuste stránku samotného fotografa.

Švédsko je považováno za zemi rovných příležitostí. Ale ani tam se otcové nepodílejí rovnoměrně na péči o děti. Tuto možnost využívá jen 12% mužů. Podle dostupných informací si v České republice o rodičovský příspěvek zažádlo v loňském roce zhruba 5200 mužů.

Dads on parental leave
Have you ever thought how it would be if a man stayed on parental leave? Or is your partner on parental leave and you are curios, what is going home when you leave for work?

Swedish photographer Johan Bävman made a series of photographs called "Swedish Dads". Swedish parents are entitled to 480 days of paid parental leave of those, 60 days must by taken by the father otherwise they are lost.

Bävman made up this project while he was at home with his son. And he tries to find out why men stay at home with kids and what does it bring them.


Johan (38, Product Developer) and his partner share parental leave equally for their three children. Both took 9 months of parental leave with each child. He says that financial loss with him taking parental leave is worth every krona. He gained confidence as a dad to his kids and understanding for his partner and stronger ties to his children. 


Ola (41, Purchaser) is on leave with his son Gustav for 8 months. He thinks that state needs to provide better information regarding the advantages that parental leave gives both parents. According to him, it is a true gift to be allowed to create such strong emotional ties to your children. You have to experience parental leave to understand what you lose before you decide to work instead. 


Ingemar (37, IT Consultant) is currently on parental leave for 9 months with his 1-year old son. He was previously on leave for 9 months with his older son. He says that for him it was easy decision to take parental leave. Although his workplace is very male-dominant, his employer values family life and encouraged him to take parental leave. Being a good parent is also about dealing with the chores and challenges of daily life. Parental leave has given him a lot of happiness and a better understanding of his children's needs. 

If you want to see all the pictures and read what the fathers on parental leave think, which I highly recommend you, try the page of the photographer.

Sweden is considered to be a country of gender equality. But even there, fathers do not participate equally in child care. This option uses only 12% of men. According to available information in the Czech Republic 5 200 men applied for parental allowance last year.

16. 6. 2015

Retro is not dead

Ať se mlaďoši smějou a svoje nejapný poznámky si strčí do kapsy. Já se na retro v Lidlu celkem těším. Už teď přemýšlím, jestli to mléko v pytlíku donesu domů nebo zažiji ten pocit, kdy vám něco stéká po noze a vy víte, že moč ani plodová voda to na 100% nebudou.

Gothaj je možná považovaný za salám chudých, ale já mám ty krásné vzpomínky z dětství, kdy jsme si s mámou koupily deset deka gothaje a snědly ho pěkně na ulici z papíru. Dělám to někdy i teď a kolouch baští se mnou.

Metro dezert je moje láska a i když se vždycky snažím nesežrat najednou všechny štráfky, nikdy se mi to nepodaří. Nedávno jsme diskutovali, proč se jmenuje Metro. A fakt na počest otevření první trasy metra v Praze v roce 1974 a od té doby se i vyrábí.

Když koukám na tu nabídku, tak kolouchům koupím rýžové burizony a budou mít i ty ochucené barevné. Kam se na to hrabou všechny ty zdravé dětské sušenky ze špaldové mouky;-)

Pedro, žvýkačka, která ztratila chuť po pěti žvýknutích, ale byla boží, protože jiná k dostání nebyla. V nabídce mi trochu chybí šumák nebo vitacit. Zrovna nedávno jsem Kocourovi vysvětlovala, že kdo nelízal Vitacit z dlaně, jako by nebyl.

Jak si to tak prohlížím, vyvolává to spoustu vzpomínek na lidi, místa, zážitky... Vlhnou mi oči, konec!

Retro is not dead


I don't care if the youngsters are laughing - they can keep their comments to themselves: I am looking forward to the retro offer in Lidl. I am already wondering whether I will safely bring home the milk in a plastic bag or if I will experience the feeling when a liquid is running down on your leg and you are 100% sure that it is neither urine nor amniotic fluid.

Gothaj might be know as salami for the poor, but I have only beautiful memories from my childhood when my mom would buy a hundred grams and we would eat it from the paper before we got home. Now I sometimes do it myself and my kid eats it with me.

Metro chocolate dessert is my love. I always try not to eat all the pieces at once but I am never successful. Recently we discussed why is it called Metro. It turns out that it was originally made for the opening of the first metro line in Prague in 1974.

When I look at the offer, I know that I will buy for my kids a bag of puffed rice and also the colorful flavored one. Something much better than all those super healthy kids cookies made from spelt flour;-)

Pedro, a chewing gum which lost its flavor after you chewed like 5 times. But it was cool, because there were no others. In the Lidl offer, I am missing šumák (sherbet) and vitacit. Only recently I explained to Kocour what was vitacit and that those who did not lick it from their palms were dead.

Going through the offer bring up lots of memories of people, places, experiences... My eyes are getting wet! The end.

9. 6. 2015

Nej balící papír na dárky!/The best wrapping paper!

Moje babička si schovávala použité dárkové balící papíry. Možná proto, že dřív nebyl takový výběr a někdy bylo asi těžké sehnat před Vánocemi kromě dárků i samotný papír. Občas se stávalo, že někdo z nás dostal dárek, na kterém bylo napsané jeho jméno, ale po otevření se ukázalo, že přečetl jméno toho, kdo v tomto papíru dostal dárek loni. A stačilo jen pootočit a bylo tam jméno letošního obdarovaného. Všichni jsme věděli, že dárky rozbalujeme opatrně tak, abychom papír nepotrhali.

by Myyna

Nikdo z nás použité dárkové papíry neschraňuje, alespoň se k tomu veřejně nepřiznává. Ani já ne! Ale dneska udělám výjimku, protože dárkový balící papír od Myyny si prostě musím šetřit. Ale neschovám si ho na další dárek, ale vezmu pastelky a to ovocíčko si pěkně vybarvím. Něco, co mě strašně láká od té doby, co Myyna ukázala první náčrt.

A zvědavci, kteří chtějí vědět, co se skrývá v balíčku, se to dozví už brzy;-)

The best wrapping paper!

My grandma always kept wrapping paper from gifts. Maybe because back then there was not such a wide selection of the wrapping paper, and sometimes it was difficult to find not only the Xmas presents but also the paper to wrap them. Occasionally someone from our family would unwrap a present with his name on it, only to discover that this wrapping contained his gift last year. Turning the gift over would reveal the person for whom it was intended this year. And we all knew that when unwrapping the gifts we had to be careful not to destroy the paper. 

by Myyna

No one keeps used wrapping paper nowadays, or at least does not admit it publicly. Not even me! But I will make an exception today, because I will be saving this wrapping paper by Myyna. I am not planning to save it for next present but instead will take some crayons and color in all the fruit. This is something I have been looking forward to since Myyna published the first draft.
 
And for all of you who want to know what was the gift inside the wrapping, be patient and I will tell you soon;-)

4. 6. 2015

Pomalé rodičovství/Slow parenting

Většinu času nikam s kolouchama nespěcháme. Za ty roky jsem schopná celkem úspěšně odhadnout, jak dlouho nám bude trvat vykopat se z domu včetně jednoho až dvou převlečení nás všech tří - jsme totiž ženské;-) a kontroly, zda máme plyšáka, který má tu čest s námi vyrazit ven a pitíčka a mňamičky, telefon atd.

Cestou ze školky na hřiště, na zmrzlinu, na nákup nebo třeba na poštu nás opravdu nic nehoní. Ani s návratem domů skoro nikdy nechvátáme.

Ale kolikrát řeknu: Ello, pojď! Dělej! Honem! A kolikrát z toho je to opravdu opodstatněná pobídka. Když se nad tím zamyslím, tak možná při přecházení ulice, kdy zelená trvá asi 5 vteřin. Podvědomě jsem tušila, že to asi není úplně OK. A pak jsem si přečetla článek v Boston Globe o tzv. pomalém rodičovství (slow parenting) a rozhodla se zkusit to změnit. Bude to těžké, zvyk je železná košile. Ale budu se snažit o stošest.

Kolouchové mají svoje tempíčko a já zase svoje. Proč se tedy někdy nepřizpůsobím já jim. Půjdu pomalu jako oni s čistou hlavou a nebudu přemýšlet, co všechno ještě musím udělat, až přijdeme domů. Jen tak se budeme společně courat, budu si užívat, jak jsou šťastné a bezstarostné. 

Slow parenting

Most of the time the girls and I are not in hurry. After few years I am able to pretty accurately estimate how much time we need to get out of the house, taking into account one or two changes of clothes for all three of us (we are women;-),  and making sure we have the toy that is privileged to join us and the drinks and the snacks and the phone, etc. 
 
There is really nothing that needs to hurry us up when going from the kindergarten to the playground, for an ice cream, shopping or maybe to the post office. We do not even need to hurry when going home. 
 
But how many times do I say: "Ella, come on! Hurry up! Quickly!"? And how many times is it really a justifiable command? When I think about it then perhaps only when we are crossing the street where the green light lasts approx. 5 seconds. Already, I unconsciously had a feeling that is not OK. And then I read an article in the Boston Globe about slow parenting and I decided to try to change myself. It will be difficult - old habits die hard. But I will try really hard. 
 
Kids have their own pace and I have my own. Why do I not adapt to theirs? I will go slowly like them, clearheaded and I will not think of everything I have to do at home. We will just wander around together and I will enjoy how happy and carefree they are.